Tasarımı Kaydet  Kapat

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 Belgesi 


İso 9001 belgesi alarak yapmış oldukları hizmetin yetkin olduğunu garantilemek ve belgelemek isteyen kuruluşlar, öncelikle hangi ISO kalite standardında bulunduklarını belirlemeleri gerekir. Daha sonra ISO kuruluşuna başvuru yapılır. ISO kuruluşlarınca atanan ISO denetleyicileri, belge almayı talep eden ilgili kuruluşu denetleme sürecinden geçirirler. Bu denetleme süreci; kurumun verdiği hizmet, hizmetin yeterliliği, hizmet için gerekli hususların varlığı ve hizmet-müşteri ilişkileri gibi çeşitli kriterler ölçüsünde yapılır. ISO tarafından belirlenen dünya standartlarında kaliteye sahip firma, ISO belgesini almaya hak kazanmış olur.İso denetleyicileri, bu belgeyi hak kazanmış kurumların yetkin kalite standartlarının devam edip etmediğini öğrenmek amacı ile firma incelemelerini dönemsel olarak gerçekleştirirler. Böylelikle ISO belgesinin ve kalite standardının devamlılığını sağlanmış olunur.

İso 9001 Belgesi Nedir?

İso 9001 belgesi etkin kalite yönetim sistemlerinin tanımlayıcı standardıdır.Firmanın kalite yönetim sistemi eğer bu standartlara uygun ise belge alınabilir.İso 9001 belgesi başta olmak üzere tüm iso belgelerinin geçerlilik süresi 1 yıl geçerlidir.Belgelendirme ise 3 yıllık yapılıp birer yıl arayla denetimler gerçekleştirilerek belgenin geçerlilik süresi yenilenir.1 yıl sonunda yenilenmemiş belgeler ise geçerliliğini kaybetmiş olur.
İso belgesi hizmet sektörü tarafından kullanılmakla beraber üretim sektöründe de kullanılması gereken belgedir.İso belgesi alırken belgelendirme süreci ise çalışan sayısı,yeriniz ve bunun gibi etkenlere göre değişebilir.Bu belge küçük yada büyük çaplı farketmemeksizin her türlü sektörde kullanmak için uygundur.

İso 9001 Belgesinin Yararları

Müşteri memnuniyeti artmasıyla beraber yeni iş imkanları sağlar.
Kaliteli bir hizmet verdiğiniz müşterileriniz tarafından bilinir.
Firmanızın kalitesini uluslararası standartlarla yükseltmiş olursunuz.
Rakiplerinize karşı daha avantajlı olursunuz.
Çalışmalarınız profesyonel bir şekilde ilerler.
Bilinen firmalardan olursunuz ve pazar payınız artar.
Kurumsallaşma yolunda ilerlersiniz.

İso 9001 Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Vergi levhası
İmza sirküleri
Resmi Gazete
Sgk listeleri
Ticaret sicili

?