Tasarımı Kaydet  Kapat

Blog / Makalelerimiz

Satiş Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi için Uyarı

Satiş Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi için Uyarı

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi alırken dolandırıcılık mağduru olmayın !!! Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi (SSHYB) bilindiği üzere, ithalatçı ya da imalatçı firmaların yetkili servis sayısını gösteren belgedir. Bu servis sayısı bakanlık tarafından belirlenerek üretilen ve/veya ithal edilen ürünlere göre değişiklik göstermektedir. Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi (SSHYB) bakanlık tarafından onaylandığında belge ekinde yetkili servis sayısını gösteren bir liste de sistem üzerinden verilmektedir. Belge üzerinde, belgenin veriliş tarihi ve sayısı, belgenin geçerlilik tarihi, ilgili firma ünvanı, firma adresi ve verilen TSE standardı hizmet kapsamı yazmaktadır. Fakat buradaki en önemli nokta ise satış sonrası hizmet yeterlilik belgesinin üzerinde hangi ürün için ve kaç servis beyan edilerek bu belgenin verildiği yazmamaktadır. Bu durumu kendilerine fırsat bilen firmalar eksik servis beyanında bulup farklı ürünler için satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi alarak ithalatçı ve/veya imalatçı firmaları dolandırmaktadır.

Örneğin;
TS 10079 standardı kapsamında satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi alınması gereken bir çok ürün vardır. Bu ürünler için farklı bölgelerde ve farklı sayılarda servis ağı oluşturmak gerekmektedir. ELEKTRİKLİ ISITICI, ELEKTRİKLİ SU ISITICISI, VANTİLATÖR VS. ürünler  için her coğrafi bölgede 3 adet olmak üzere 7 bölgede toplam 30 adet servis kurmak gerekmektedir. Yine aynı standart kapsamında bulunan ŞOFBEN, BUZDOLABI gibi ürünler için ise her coğrafi bölgede en az 5 adet olmak şartı ile toplamda 60 adet servis kurulumu yapılması gerekmektedir.

Yukarıdaki metinde belirttiğimiz gibi Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesinin üzerinde ürün ve kaç adet servis olduğunun bilgisi yazmadığı için farklı ürünlerden satış sonrası belgesi alınarak firmalar mağdur edilmektedir. Bu durumda da mağdur firmalara bakanlık tarafından yapılan denetimlerde, ilgili ürünü için satış sonrası belgesi olmadan satış yaptığından dolayı 100 BİN TL para cezası ve eksik olan her servis başına da 10 BİN TL para cezası kesilmektedir.

Bu tarz durumlar ile karşılaşmamak adına çalışacağınız ya da çalışmakta olduğunuz firmalarla iş sözleşmesi imzalamanız ve alacağınız satış sonrası hizmet yeterlilik belgenizi de e-imzanız ya da gümrük ve ticaret bakanlığını arayarak belge numarası ile sorgulamasını yaparak ürünlerinizin içerisine yerleştiriniz.

Etiketler: satis sonrasi hizmet yeterlilik belgesi sshyb sshyb yenileme yetkili servis agi kurulumu garanti belgesi hizmet yeterlilik belgesi 


Yeni Yorum Yaz
Oyla:

?