Tasarımı Kaydet  Kapat

Blog / Makalelerimiz

Satiş Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi Hakkında Her Şey

Satiş Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi Hakkında Her Şey

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi (SSHYB)

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi, E-imza ile başvuru yapılarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı onayı ile alınmaktadır. Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi 2 yıldır. Belge detaylarında, belge veriliş tarihi ve sayısı, belge geçerlilik tarihi, imalatçı veya ithalatçı firma bilgileri ve verilen hizmet kapsamı bulunmaktadır. Bu belgeyi almaya hak kazanan firmalara belge ekinde yetkili servis bilgilerinin bulunduğu liste de yine bakanlık tarafından sunulmaktadır. İlgili listede bulunan servislerin hizmet yeterlilik belgelerinin geçerlilik süresi 1 yıldır. Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi (SSHYB) alan firmaların belge geçerlilik süresi içerisinde servis belgelerinide kontrol etmeleri zorunludur. Servis sayılarında değişiklik olması durumunda bunun bilgisini bakanlığa vermek zorundadırlar. Aksi taktirde aşağıdaki cezai işlemle karşılaşabilmeleri mümkündür.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi (SSHYB) almakla yükümle olan firmaların bu belgeyi almadan ürün satması yasaktır. Belge almadan Satış yapan firmaların bakanlık tarafından piyasa gözetimlerinde tespit edilmesi sonucu, Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi olmadan ürün satışı yaptığı için 100.000.00 TL para cezası, ayrıca eksik olan her servis başına da 10.000.00 TL para cezası kesilmektedir.

Önemli not: Almış olduğunuz Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgenizin ( SSHYB ) şirket e-imzanız ya da bakanlık ile görüşerek hangi ürün için kaç servis kurularak alındığının sorgulamasını muhakkak yaptırınız. 

Etiketler: satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi nedir nasıl alınır sshyb sshyb yenileme yetkili servis ağı kurulumu garanti belgesi hizmet yeterlilik belgesi satış sonrası belgesi satış sonrası belgesi yenileme satış sonrası servis ağı kurulumu 


Yeni Yorum Yaz
Oyla:

?